Baltaş Grubu (İşe Alım) Testleri

19 March 2022

Siemens'e bir stajyer olarak başvurduğumda, ilerleyen süreçlerde bana Baltaş Grubu'nun hazırladığı 50 soruluk ve 30 dakikada çözülmesi gerekilen bir test gönderildi. Bu test esnasında ise kamera ve mikrofon açılacak şekilde ortamı hazırlamamız istendi.

Bu gibi işe alım durumlarında genelde insanlar başvurdukları pozisyonlara yakın sorular, kim bilir belki biraz matematik beklerler. Bana kalırsa işe alım yaparken teste sokmak kadar gereksiz bir şey zaten ama, her neyse.

Baltaş Grubu'nun berbat arayüz ile hazırladığı sınavın üzerine kısa birkaç satır yazmak istiyorum. Küçüklüğümüzden beri gördüğüm o saçma "Sıradaki şekil nasıl olmalıdır?" soruları ile bol bol doldurulmuş, ara sıra "Şu kelimenin eş anlamlısı nedir?" diye soruların bulunduğu ve maksimum matematiğin "'5 [ ] 4 = 7 [ ] 2' işleminin (evet, eşitliğin dememişler.) eşit olabilmesi için boşluklara ne gelmelidir?" soruları ile dolu olan, hayatınızdan bir yarım saati çalan teste girince ne kazandınız sayın Siemens insan kaynakları yetkileri?

Aradağınız şey her 36 saniyede bir tane örüntü problemi çözen insan mı? Ya da eski Türkçe'ye dair konuşabilen bir insan mı? Eğer ofislerinizde birbirlerinize iptidai sözcüklerle hitap ediyorsanız, ben kendi başvurumu bizzat geri çekmek istiyorum.

Komediydi gerçekten. Bir de bakalım kimmiş Acar Baltaş?

Acar Baltaş

Kendisi şirketin iki kurucu ortağından birisi. Diğer kişi ise eşi. Kendine ait bir blog sitesi var, avukat tipi blog diyebileceklerimizden. Her blog yazısına olduk olmayacak her etiketi vererek SEO arttırmayı hedeflemiş, üzücü.

  • Gördüm ki kendisine Prof. Dr. diyor, ancak hiçbir yerde akademik kadroda kendisini göremiyoruz: https://www.google.com/search?q="acar+baltaş"+site:edu.tr&start=0 Eşini de aratırsanız ona dair de sonuçlar bulamayacaksınız.
  • Buna ek olarak doktorasını yaptığı söyleniyor ancak YÖK Tez'de de kendisine ait bir tez bilgisine ulaşamadım: https://tez.yok.gov.tr/UlusalTezMerkezi/giris.jsp
  • Adına ait çıkan tek akademik durum üniversitelerin sürekli eğitim merkezlerine verdiği eğitimler/konferanslar/sempozyumlar.
  • Çok sınırlı sayıdaki makalelerde kendisine atıfların yapıldığını gördüm. Komik kısım şu ki, kendisine yapılan atıflar Hürriyet gibi web-sitelerinde yazılarına yapılmış. Akademik bir metne değil.

Sayın Acar Baltaş, her konuda bilgili olduğunuza şüphem yok ancak konuyu aydınlatmak adına bir bana e-postamla ulaşır mısınız? Nedir bu saçma testinizin bilimsel açıklaması? Neden içeriği şişirilmiş SEO'ya arttırıcı saçma yazıları sitenizde yayınlıyorsunuz? Doktora tezinizi bize gönderir misiniz?

Son Söz Siemens'e

Lütfen, kaliteli bir uluslararası şirkete yönelik "CV" ayracı testler yapın. Düzgün, bilimsel metodolojisi kuvvetli firmalarla çalışın. Sitelerinde "yayınlarımız" bölümü olan şirketlerin lütfen gerçekten "yayınları" olup olmadığına bakın. Aynı yazıyı (Metaverse'ün hayatımıza getirecekleri - V) üç farklı sitede (https://www.baltasgrubu.com/secilmis-yazilar/metaverseun-hayatimiza-getirecekleri---v.html, https://kaynakbaltas.com/genel/metaverseun-hayatimiza-getirecekleri-v/, https://www.acarbaltas.com/metaverseun-hayatimiza-getirecekleri-v/) yayınlayan şirketleri/kimseleri dikkate almayın.

Bir yayın, uluslararası hakemlerce değerlendirilmediğince akademik bir çalışma değildir. Bunu unutmayın.


Published in egitimlang::tr