MARUN-EE'den ZUT-EE'ye Kredi Hareketliliği

25 February 2022

Bu yazıda Marmara Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği ile West Pomarian Universty of Technology Elektrik Fakültesi arasındaki dersleri inceleyeceğim.

  • Marmara Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümü açılan dersler ve müfredat için tıklayınız.
  • West Pomarian University of Technology Elektrik Fakültesi açılan dersler ve müfredat için tıklayınız.

Zorunlu Eşdeğerlenebilecek Dersler

Bu derslerin eşdeğerlilği Dr. Ahmet Unutulmaz (2021-2022 akademik yılı bölüm ERASMUS+ koordinatörü) tarafından onaylanmıştır.

Ayrıca aşağıdaki derslerin de eşdeğeri bulunmaktadır.

  • Electrical Circuits I
  • Electrical Circuits II
  • Computer Tools for Electrical Engineers

Seçmeli Eşdeğerlenebilecek Dersler

  • Machine Learning - Fundamentals of Machine Learning (TE 5 ECTS)
  • Polish Language and Culture 1 - Nontechnical Elective (3 ECTS)
  • German - Nontechnical Elective (3 ECTS)
  • Artificial Intelligence in Automation and Robotics - University Elective / Technical Elective (3/5 ECTS)

Dersler Hakkında

1. Computer Vision and Image Processing

Dersi veren öğretim üyesi aynı zamanda fakülte dekanıydı. Harika bir ders anlatımı var. Sunumlar üzerinden gidiyor ve bu sunumları bizlerle paylaşıyor. Ders kesinlikle tamamen teorik ama matematik ağırlıklı değil, hayal ederek ilerliyoruz. Dersin sonunda not almak için proje tamamlamamız beklenir. Projeyi bir desteden fazla proje arasından biz seçiyoruz ve MATLAB aracılığı ile GUI zorunlu olacak şekilde hazırlayıp hocaya iletiyoruz. Rapor yazmamıza gerek yok, ders katılımı zorunlu değil.

2. Signal Processing

Dersi veren kadın hiçbir şey bilmiyor. Ders ve lab olarak ikiye ayrılsa da dersler işlenmiyor, bu size dönem başında söyleniyor, sadece lablarda hocanın verdiği kodları MATLAB'e yapıştırıyorsunuz. Dönem bu şekilde bitiyor ve hiçbir şey öğrenmiyorsunuz. Biraz üzücü bir durum bu, evet. Derse katılım öyle çok elzem değil ama yine de yoklama alınıyor ve hoca yüzünüzü tanımak istiyor. Ders sonunda katılımınız ve yaptığınız (iki hafta harcamanıza müsade veriliyor) projeniz puanlanıyor. Projeler dersi bilene çok kolay olacak şekilde hazırlanmış.

3. Fundamentals of Engineering Electromagnetism

Dersi veren öğretim üyesi bir professör. Yaşından ve bilgisinden bunu kesinlikle anlayacaksınız. Esprili de bir adam. Her hafta -yapması zorunlu olmayan ama yapsanız size ek not veren- ödev veriyor. Ders sonunda sizi sınava sokuyor. Dönem boyunca sınav yok deyip son dakika başımıza sınav çıkarmıştı. Laboratuvar derslerine başka bir hoca giriyor ve bu derste MATLAB ile Comsol'u kullanarak problemleri nasıl modelleyebileceğiniz öğretiliyor. Ders katılımınız son notunuza yansıyor.

4. Object Oriented Programming in C#

Hoca ne çok bilgili ne çok bilgisiz. Anlattığı konuyu size çok iyi öğretiyor, orası ayrı. Ben almanızı şiddetle tavsiye ediyorum çünkü Şakir hocaya göre zihininizi açacağı kesin. Ders sonunda eğer ders içi performansınız yeterince iyiyse sizi sınava sokmuyor. Elbet ki konuları anlayamıyor veya derste uyukluyorsanız sizi sınava sokacaktır. Yoklamalar dersin final noturna kesinlikle etkili değil.

5. Electronic Devices and Circuits

Bu ders gerçekten önemli bir ders. Hoca güzel bir kitaptan gidiyor. Laboratuvarlar çok düzenli ve belki de dokunamacağınız aletleri kurcalıyorsunuz. Ama ve lakin! Hoca çok asabi, bizim ERASMUS+'da değil de YL/DR'de olduğumuzu düşünüyor. Aynı Marmara'da okuyor gibi olacaksınız. Her hafta bir quiz, her hafta bir lab, ve her hafta sabahın köründe ders. Dönem sonunda güzel bir sınav. Marmara'dan tek farkı bir tane bile işleme bakmaması, tamamen teorik anlatım yapıyor ve ona göre soruyor. Eğer sınavlarda paragraflarca yazı yazamayacaksanız dersi almayın.

6. Polish Language and Culture I

Ders güzel, hoca elinden geleni yapıyor. Size kültürü tanıtmada üstüne yok ancak dilden pek emin değilim. Bu derse ek olarak OLS'den, Duolingo'dan veya Rosetta Stone'dan gitmekte fayda var.


Published in egitimlang::tr