Ubuntu'da CA Sertifikası Yükleme ve EDUROAM Ağına Bağlanma

12 February 2022
Bu yazıdaki bazı kısımlar Ubuntu'nun asıl yardım sayfasının bir çevirisi ve derlemesidir.

EDUROAM ağı, uluslararası üniversiteler ve araştırma kurumlarının toplanıp oluşturduğu internet ağıdır. Marmara Üniversitesi'nin sertifikası ile dünyanın her yerindeki üniversitelere ücretsiz -tekrar tanıtmaya ihtiyaç duymadan- bağlanabilirsiniz, örneğin.

Ancak Marmara Üniversitesi crt uzantılı sertifika dosyasından der uzantılı bir dosyaya geçmiş. Bu dosya tipini nasıl PEM formatına çevirebileceğimizi ve bunu nasıl sisteminize "güvenebileceğinizi" size göstereceğim.

DER Dosyasını PEM Formatına Çevirme

Öncelikle dosyayı indirip konumunu bildiğiniz bir yere kaydetmelisiniz. Marmara Üniversitesi için bu dosyayı şu sayfada bulabilirsiniz.

Daha sonra herhangi bir terminal aracılığı ile gerekli araçlara sahip olup olmadığınızı denetlemeniz gerekiyor.  Bu araçlar Ubuntu'nun kendi depolarında bulunuyor ve ca-certificates adı ile paketlenmiş halde. Aşağıdaki kodun ardından eğer ki paket halihazırda sizde yüklü ise sisteminizde hiçbir şey değişmeyecektir.

~$ sudo apt install -y ca-certificates
ca-certificates paketini yüklemenizi ve sorulacak her soruya otomatik "Yes" yanıtı vermenizi sağlayacak komut.

Şimdi openssl aracını kullanarak indirdiğimiz DER dosyasını PEM formatında hazırlanmış CRT dosyasına çevireceğiz. -inform girdi olarak kullanılan dosyanın formatını, -outform çıkış istenilen dosyanın formatını, -in istenilen dosyanın yolunu ve adını (örneğin /home/userName/Downloads/MaCer.der) ve -out çıkış yapılacak dosyanın yolunu ve adını belirten bayraklardır.

~$ sudo openssl x509 -inform der -outform pem -in local-ca.der -out local-ca.crt

Artık PEM formatındaki .crt dosyamızı oluşturmuş bulunmaktayız.

PEM Formatındaki CRT Dosyasını Yükleme

İster görsel arayüzü kullanarak isterseniz ise terminali kullanarak oluşturduğunuz .crt dosyanızı  /usr/local/share/ca-certificates klasörünün içine atabilirsiniz. Terminal yolunu denemek isteyenler için aşağıdaki komutlar yeterli olacaktır.

~$ sudo cp /girdi/dosyasi/yolu/CAcert.crt /usr/local/share/ca-certificates

Son olarak ise Ubuntu sistemimize tüm sertifikaları tekrar incelemesini ve gerektiği taktirde yenilerini yüklemesini söylemeliyiz. Bunu terminal aracılığı ile aşağıdaki araç ile yapacağız.

~$ sudo update-ca-certificates

Bu aşamadan sonra EDUROAM ağına bağlanmaya hazırız diyebiliriz.

EDUROAM Ağına Bağlanma

Herhangi bir ağa bağlanmak çok büyük bir problem olmayacaktır sizler için ancak bilmeniz gereken verileri sizinle tek bir blokta paylaşmak isterim. Kolay gelsin!

  • Güvenlik Tipi: WPA & WPA2 Enterprise
  • Kimlik Doğrulama: Tünelli TLS
  • Anonim Kimlik: (Boş)
  • CA Sertifikası: (İndirdiğimiz DER dosyasını veya CRT olanı seçebilirsiniz.)
  • İç Kimlik Doğrulama: PAP
  • Kullanıcı Adı: (Okul e-postanız. Alan adı ile beraber, tabi ki.)
  • Şifre: (Okul e-postanızın şifresi)

Published in linuxlang::tr