minicom'da Mesaj İletilmeme ve Mesajı Görememe Sorunu

26 April 2022

IoT projelerimi gerçeklerken tamamen açık kaynaklı yazılımları kullanmaya özen gösteririm. Buna ek olarak, sadece o işi yapan yazılımları tercih ederim. Örneğin PuTTY gibi terminal emilatöründe ziyade "Zaten terminale erişimim var, bana yalnızca bağlantı gerek!" diyerek minicom'u seçtim.

Sorun şu ki aynı firmware bazen çalışıyor ve bazen çalışmıyor, tamamen heisenbug!

Mesaj İletilmeme

Bunun sebebi pek tabi tahmin edileceği üzere sondaki Carriage Return, neden bilmiyorum ancak çoğu gömülü cihaz bunu kendine bir meslek adetmiş. GNU/Linux sistemlerinde pek sevmediğimiz bu arkadaşı minicom'da default olarak açmak için öncelikle ayarlara gitmeliyiz.

minicom -s
minicom'un ayarlarına erişmek için s bayrağını kullanın.

Daha sonra Serial port setup menüsüne gidin ve Hardware Flow Control seçeneğini deaktive edin. İsteyenleriniz aynı seçeneğin Software Flow Control kısmını da deaktif edebilir.

Mesaj Görüntüleme

Mesajı yazarken fark etmiş olabileceğiniz gibi asla yazdığınızı göremiyorsunuz. Bunu düzeltmek için local echo'yu aktifleştirmeniz gerekmektedir. Öncelikle minicom'u kullanarak cihazınıza bağlanın. Daha sonra mümkün tüm seçenekleri görebilmek için CTRL+A Z'ye basın. Orada local echo ayarını göreceksiniz, E ile ifade edilmiştir. Şimdi ifade edilen kısayol harfine basın.

Her şey çözüldü!